Devrimci lider Fidel Castro, sanatı desteklediği onlarca yılın ardından arkasında zengin bir kültürel miras bırakarak geçen yıl 25 Kasım’da aramızdan ayrıldı.

Kolombiya’nın Nobel ödüllü edebiyatçısı Gabriel Garcia Marquez’le birlikte Kübalı devrimci Fidel Castro, Latin Amerikalıları bölgenin sosyal sorunlarını tüm gerçekliğiyle ekrana taşımaları konusunda destekleyen ilk film ve televizyon okulunun kurulmasına yardımcı oldu.

Açılışı 15 Aralık 1986’da yapılan Uluslararası Film ve Televizyon Okulu, Küba’nın batısında bulunan ve Havana’ya yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan San Antonio de Los Baños’da bulunuyor.

Garcia Marquez, Arjantinli şair ve sinemacı Ferndando Birri ve Kübalı sinemacı Julio Garcia Espinosa, Latin Amerikalı, Afrikalı ve Asyalı öğrenciler için bir film okulu kurmak istediklerinde Fidel’in tam desteğini arkalarına aldılar.

Kübalılar tarafından sık sık “Tüm Kelimelerin Okulu” olarak anılan okul günümüzde Yeni Latin Amerika Film Kuruluşu’yla birlikte çalışıyor ve bölgede kendi türündeki enstitüler arasında en üst sıralarda yer alıyor.

Okul yol gösterici ilke olarak ‘uygulayarak öğrenmeyi’ benimsiyor ve üç yıllık temel programının yanı sıra farklı konularda çok sayıda atölye sunuyor.

Okul, 1986 yılında kurulduğunda, Yeni Latin Amerika sinemasının babası kabul edilen Birri okulun ilk yönetmeni oldu.

Enstitü bugün Küba devletinin yanı sıra yerel ve uluslararası bağışçılar ve diğer film enstitüleriyle yapılan anlaşmalar tarafından finanse ediliyor.

30 yılı geride bırakan okulun temel programından bugüne kadar 50 farklı ülkeden 800 öğrenci mezun olurken, uluslararası atölyelerde yer alan öğrenci sayısı 10000’in üzerinde.