cvdfvfbgfbn
bfbfbfbfb

Bankada Vukuat Var!

11 Dakikalık bu Kısa Filmi Altın Palmiye Ödüllü Ruben Östlund Yönetti — İzleyin

İsveçli yönetmen Ruben Östlund günümüzün en heyecan verici uluslararası film yapımcılarından biri haline gelmeden çok önce, Uluslararası Berlin Film Festivaline “Incident By A Bank” (Tr: “Bankada Vukuat Var”) adlı 11 dakikalık bir kısa filmle katılmıştı.

26 Haziran 2006 tarihinde yaşanan gerçek bir olaya dayanan kısada başarısız bir banka soygunu dışarıdan içeri doğru bir bakış açısıyla gösteriliyor. Östlund mekanın çekimi ile başlayarak 11 dakika boyunca hiç kesmeden çekime devam ediyor ve böylece sahnenin etrafında yavaşça hareket eden ve arada tanıkları da kontrol eden tek bir çekim yaratıyor. “Incident By a Bank” 2009 Berlin Film Festivalinde Kısa Film dalında Altın Ayı ödülünü aldı.

Östlund bu filmden beş yıl sonra eleştirmenlerden büyük övgü alan ve nihayetinde İsveç’in En İyi Yabancı Dil dalında resmi Oscar adayı olan “Force Majeure” (Tr: “Mücbir Sebep”) adlı filmiyle büyük bir çıkış yakaladı. Yönetmen bu yıl ise “The Square,” (Tr: “Kare”) adlı filmiyle Altın Palmiye kazandı. Filmin Magnolia Pictures tarafından sonbaharda gösterime girmesiyle Oscar yarışına dahil olması bekleniyor.

Üzerinden Indiewire

Yorum yapın